Szanowni Państwo,
Witajcie w naszym przedszkolu! Cieszymy się, że możemy towarzyszyć Waszym dzieciom w ich pierwszych krokach w edukacji. Rozumiemy, że każdy rodzic ma wiele pytań związanych z funkcjonowaniem przedszkola
i codziennym życiem dzieci w naszej placówce. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was zestaw najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi, które mamy nadzieję, pomogą rozwiać wątpliwości i ułatwią adaptację zarówno Wam, jak i Waszym pociechom.
W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub sugestii, jesteśmy do Waszej dyspozycji – nasza kadra chętnie udzieli odpowiedzi i wsparcia.
W jakich godzinach otwarte jest przedszkole?
Odpowiedź: Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 17.30.
Jak wygląda wyżywienie w przedszkolu?
Odpowiedź: Dzieci otrzymują zbilansowane posiłki, które obejmują śniadanie, obiad i podwieczorek.
W jakich godzinach wydawane są posiłki dla dzieci?
Odpowiedź: Rozkład posiłków w przedszkolu przedstawia się następująco:
8.30 – śniadanie
12.00 obiad
15.00 – podwieczorek.
Ile wynosi opłata za wyżywienie dziecka w przedszkolu?
Odpowiedź: Dzienna stawka żywieniowa wynosi 14 zł.
W jaki sposób pobierane są opłaty za wyżywienie w przedszkolu?
Odpowiedź: Na początku roku szkolnego rodzice deklarują ilość spożywanych w ciągu dnia posiłków przez ich dziecko. Zmian ilości posiłków można dokonać w aplikacji INSO w dniu poprzednim (śniadanie) lub w tym samym dniu do godz. 9.00 (podwieczorek).
Opłaty za wyżywienie pobierane są z góry w terminie do 10 dnia miesiąca, którego opłata dotyczy. Płatności można uregulować za pomocą tradycyjnego przelewu (bez prowizji) bądź poprzez płatność on-line w aplikacji INSO
(z prowizją).
Numer konta bankowego dedykowanego dla „Żywienia” oraz powyższe informacje znajdują się również na stronie internetowej w zakładce Dla Rodziców/ zgłaszanie nieobecności i opłaty.
Zgodnie z Uchwałą Nr X/133/2003 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 28 maja 2003 r. w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu zwrotowi podlega dzienna stawka żywieniowa za każdy dzień nieobecności dziecka.
Opłata za pierwszy dzień nieobecności jest zwracana lub odliczana, jeżeli rodzic
(opiekun prawny) poinformuje Przedszkole o nieobecności dziecka, najpóźniej
w tym dniu do godz. 9:00.
Niezgłoszenie nieobecności dziecka spowoduje, że nie uzyskacie Państwo zwrotu dziennej stawki żywieniowej za pierwszy dzień nieobecności. Za następne dni nieobecności zwrotu dokonuje się „z automatu”. Rekomendujemy jednak informowanie o długości nieobecności, ponieważ informacja o ilości dzieci w przedszkolu umożliwi nam racjonalne zakupy artykułów żywnościowych.
Gdzie znajdę menu przedszkolne?
Odpowiedź: Jadłospis na bieżący tydzień umieszczany jest na tablicy znajdującej się w korytarzu głównym przedszkola, na stronie internetowej przedszkola w zakładce Jadłospis oraz w aplikacji INSO.
Czym jest aplikacja INSO?
Odpowiedź: To aplikacja wspierająca codzienną pracę przedszkola. Daje m.in. możliwość komunikacji placówki z rodzicami, umożliwia rozliczanie opłat za posiłki z jednoczesną obsługą faktur, płatnościami online. Po aktywowaniu konta rodzica dostaną Państwo możliwość zgłaszania nieobecności dziecka, dostęp do wszystkich aktualności, ważnych informacji publikowanych przez przedszkole na tablicy ogłoszeń, możliwość swobodnego wysyłania wiadomości do nauczycieli, specjalistów i dyrekcji.
Jak wygląda dzień pobytu w przedszkolu?
Odpowiedź: Dzień w przedszkolu jest starannie zaplanowany, aby zapewnić dzieciom równowagę między nauką, zabawą i odpoczynkiem. Przedszkole funkcjonuje w oparciu o ramowy rozkład dnia. Dostępny jest on na stronie przedszkola https://p286.ursynow.warszawa.pl/ w zakładce „Dla Rodziców”.
Rozkład dnia w skrócie:
07:00 – 08:30 – Swobodne zabawy dzieci – samodzielne i zespołowe
w kącikach zainteresowań według preferencji dzieci
08:30 – 9:00 – Czynności przygotowujące do śniadania, śniadanie
09:00 – 09:30 – Zajęcia poznawczo – wychowawcze (zespołowe, grupowe) –cykliczne zajęcia wynikające z realizacji planu pracy z wykorzystaniem elementów różnorodnych metod
09:30 – 10:00 – Zabawy kierowane przez nauczyciela, zajęcia dodatkowe
10:00 – 12:00 – Czynności przygotowujące dzieci do wyjścia do ogrodu przedszkolnego. Zabawy w ogrodzie
12:00 – 12:30 – Czynności przygotowujące do obiadu, obiad
12:30 – 15:00 – Odpoczynek- relaksacja (higiena układu nerwowego), odpoczynek na leżakach
15:00 – 15:30 – Czynności przygotowujące do podwieczorku, podwieczorek
15:30 – 17:30 – Swobodne zabawy w sali bądź ogrodzie, w tym praca indywidualna.
Jakie zajęcia są organizowane w przedszkolu?
Odpowiedź: W przedszkolu prowadzimy zajęcia dydaktyczne zgodne
z podstawą programową wychowania przedszkolnego, a także dodatkowe aktywności, takie jak język angielski, rytmika i gimnastyka.
Czy w przedszkolu mogą odbywać się zajęcia dodatkowe?
Odpowiedź: Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków takie jak zajęcia taneczne, robotyka, karate itp. mogą odbywać się po godzinach pracy placówki tj. po godz. 17.30.
Czy organizowane są wycieczki i wydarzenia specjalne?
Odpowiedź: Tak, w przedszkolu organizujemy wyjścia, autokarowe wycieczki edukacyjne, spotkania z ciekawymi osobami, teatrzyki, nietypowe dni (Dzień Kota, Dzień Postaci z Bajek itp.) oraz warsztaty i uroczystości okolicznościowe (Dzień babci i Dziadka, Dzień Rodziny), w których mogą uczestniczyć również rodzice.
Ile dzieci liczy grupa przedszkolna?
Odpowiedź: Grupa przedszkolna liczy maksymalnie do 25 dzieci.
Kto pracuje w grupie przedszkolnej?
Odpowiedź: W grupie przedszkolnej pracuje dwóch nauczycieli w systemie zmianowym. W każdej grupie zatrudniona jest również woźna oddziałowa.
W grupie dzieci trzyletnich dodatkowo pracuje pomoc nauczyciela.
Czy w przedszkolu zatrudnieni są specjaliści?
Odpowiedź: Tak, w naszym przedszkolu zatrudnieni są specjaliści, którzy wspierają dzieci w ich rozwoju, pomagają w przypadku trudności rozwojowych i edukacyjnych oraz dbają o ich bezpieczeństwo emocjonalne i fizyczne.
W przedszkolu zatrudniamy logopedę, psychologa, pedagoga specjalnego oraz terapeutę pedagogicznego.
Jak przedszkole dba o bezpieczeństwo dzieci?
Odpowiedź: Dzieci w przedszkolu znajdują się pod stałą opieką wykwalifikowanych nauczycieli i personelu. Prowadzimy również regularne ćwiczenia ewakuacyjne oraz dbamy o higienę i zdrowie dzieci. Nauczyciele
i pozostała kadra są przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy.
Co się dzieje kiedy dziecko nie chce jeść posiłku?
Odpowiedź: Gdy dziecko nie chce jeść, nie zmuszamy go, lecz delikatnie zachęcamy, stosując zasadę „spróbuj tyle, ile masz lat”. Podchodzimy do tego małymi kroczkami – najpierw zachęcamy do powąchania, później polizania,
a następnie spróbowania choćby odrobiny. Ważne jest, aby jedzenie kojarzyło się dziecku pozytywnie i bez presji.
Czy dzieci wychodzą do ogrodu przedszkolnego?
Odpowiedź: Tak, dzieci w przedszkolu wychodzą na plac zabaw, co stanowi ważną część ich dnia. Zabawy na świeżym powietrzu są niezwykle ważne dla rozwoju fizycznego i społecznego maluchów. Dzięki nim dzieci mają okazję do ruchu, zabawy z rówieśnikami i eksplorowania przyrody. Nauczyciele starają się organizować czas na placu zabaw codziennie, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają. W przypadku złej pogody/smogu dzieci mogą korzystać z zabaw
w sali ruchowej.
Czy dzieci trzyletnie leżakują?
Odpowiedź: Tak, dzieci leżakują. Leżakowanie to czas odpoczynku, który pomaga dzieciom zregenerować siły po intensywnym poranku pełnym zabawy
i zajęć. Dziecko nie musi spać, ale odpoczywa na leżaczku.
Ile trwa leżakowanie?
Odpowiedź: Przygotowanie do leżakowania (toaleta, przebieranie się w piżamy) i samo leżakowanie odbywa się w godzinach 12:30–14:30. W tym czasie dzieci mają możliwość odpoczynku, który jest szczególnie ważny po aktywnym poranku.
Jak ubrać dziecko by nie było mu za ciepło lub za zimno lub aby móc dostosować ubranie do warunków pogodowych?
Odpowiedź: Ubierając dziecko do przedszkola, warto kierować się zasadą „na cebulkę”, czyli zakładać kilka warstw odzieży, które łatwo zdjąć lub dodać
w zależności od temperatury. Warto również rozważyć pozostawienie cieplejszych/ lżejszych ubrań wierzchnich, które nauczyciel będzie mógł dopasować do warunków atmosferycznych podczas wyjścia na plac zabaw. Dzięki temu dziecko będzie zawsze odpowiednio przygotowane, niezależnie od tego, czy pogoda nagle się zmieni.
Co zrobić w przypadku choroby dziecka?
Odpowiedź: Dziecko powinno przychodzić do przedszkola zdrowe.
W przypadku gorączki, kaszlu czy innych objawów chorobowych prosimy
o pozostawienie dziecka w domu. Prosimy o informację jeżeli u dziecka pojawiła się jakaś choroba zakaźna lub inny problem (typu wszy, owsiki itp.), który mógłby spowodować zachorowanie innych dzieci.
W razie nagłego zachorowania na miejscu, rodzice są natychmiast informowani i proszeni o odebranie dziecka. W przedszkolu dbamy o higienę – dzieci regularnie myją ręce, a sale są codziennie sprzątane i dezynfekowane.
Jak wygląda proces adaptacji dziecka w przedszkolu?
Odpowiedź: W ostatnim tygodniu sierpnia przedszkole organizuje dni adaptacyjne, podczas których dzieci mogą stopniowo przyzwyczajać się do nowego otoczenia. Od pierwszych dni nauczyciele i personel przedszkola dbają o komfort maluchów, stosując indywidualne podejście do każdego dziecka.
Kiedy w przedszkolu organizowane są zajęcia adaptacyjne?
Odpowiedź: Spotkania adaptacyjne przewidziane są w ostatnim tygodniu sierpnia. Są to dwa dni spotkań organizowanych w godzinach 10.00 – 12.00. W tym czasie dzieci mogą zapoznać się z nowym środowiskiem, nauczycielami oraz kolegami i koleżankami, co pomaga im poczuć się pewniej przed rozpoczęciem regularnego pobytu w przedszkolu.
Informacja o terminie dni adaptacyjnych pojawi się w lipcu na naszej stronie internetowej.
Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?
Odpowiedź: Aby ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu, warto zadbać o kilka kluczowych aspektów:
– Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu w pozytywny sposób. Opowiadaj, co będzie się działo, kto będzie go opiekował i jakie fajne rzeczy czekają na nie
w przedszkolu (np. zabawa, rysowanie, spotkanie z nowymi przyjaciółmi).
– Nie straszcie dziecka przedszkolem. Uwagi typu „Tam zrobią z ciebie grzeczne dziecko”, „W przedszkolu będziesz musiał zjadać wszystko” zniechęcają dziecko do przedszkola, wywołują niepotrzebny stres. Lepiej, by dziecko miało wrażenie, że „awansuje na przedszkolaka”, co oznacza: „Teraz jesteś już duży”. Stosujcie pochwały typu: „Założyłeś spodnie sam! Jak prawdziwy przedszkolak”. Pamiętajcie! Dobre nastawienie to połowa sukcesu! Ważne jest przedstawienie pozytywnego, niezbyt wyidealizowanego obrazu przedszkola. Pomocne mogą być w tym książki o przedszkolu np. Dzień malucha z serii Księga malucha, Tupcio Chrupcio nie chce iść do przedszkola, Kamyczek – przedszkole ChristineL’Heureux, Kicia Kocia w przedszkolu, Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkolaki, czyli ważne sprawy małych ludzi Beaty Ostrowickiej, Opowiadania dla przedszkolaków Renaty Piątkowskiej, Witajcie
w przedszkolu Jutty Garbert i Ingrid Kellner.
– Kupujcie wraz z dzieckiem wyprawkę do przedszkola.
– Pozwalajcie dziecku na samodzielność! Nie wyręczajcie dziecka w ubieraniu, przy jedzeniu, myciu rąk i zębów, zachęcajcie do korzystania z toalety.
– Postarajcie się, aby dziecko miało jak najwięcej kontaktu z rówieśnikami, na przykład na placu zabaw czy w domu – dzieci powinny bawić się we własnym gronie.
– Dopasowujcie stopniowo rytm dnia dziecka w domu do tego, jaki panuje
w przedszkolu.
– Zredukujcie do minimum inne stresy niezwiązane z przedszkolem.
– Pamiętajcie, aby żegnać i witać swoje dziecko zawsze z uśmiechem, nie złościć się na nie.
– Nie zamartwiajcie się w domu i w pracy, jeśli rozstanie z dzieckiem było ciężkie; dzieci po wyjściu rodzica uspokajają się bardzo szybko i zaczynają się bawić.
– Chwalcie dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji.
– Spacerujcie z dzieckiem w okolice przedszkola, aby okolica ta stała się dla dziecka znajoma.
– Weźcie udział w zajęciach adaptacyjnych, aby dziecko miało okazję poznać nową przestrzeń, nauczycieli i dzieci w mniej formalnej atmosferze.
– Jeśli zauważysz, że dziecko ma trudności z adaptacją, poinformuj nauczycieli. Mogą oni zastosować dodatkowe wsparcie i zapewnić odpowiednią pomoc.
– Zrozum emocje dziecka: adaptacja do przedszkola to proces, który u różnych dzieci przebiega w różnym tempie. Ważne, aby być cierpliwym, wyrozumiałym i gotowym na to, że dziecko może poczuć się smutne, tęsknić za rodzicami lub wykazywać opór przed pójściem do przedszkola.
– Bądź elastyczny: czasami może się zdarzyć, że adaptacja potrwa dłużej niż się spodziewaliśmy. Warto wtedy dostosować podejście i dać dziecku czas na adaptację w jego własnym tempie.
Jak bezboleśnie rozstać się rano z dzieckiem?
Odpowiedź: Rano najlepiej pożegnać się z dzieckiem krótko i spokojnie. Warto pomóc mu się przebrać, odprowadzić do sali, dać buziaka, powiedzieć, że je kochasz i życzyć miłego dnia. Ważne jest, aby nie przedłużać rozstania
i zachować pozytywne nastawienie – dziecko wyczuwa emocje rodzica, więc jeśli jesteś spokojny, ono też poczuje się pewniej.
Na ile godzin w pierwszych dniach pobytu zostawiać dziecko
w przedszkolu?
Odpowiedź: W pierwszych dniach pobytu w przedszkolu zalecamy, aby dziecko zostawało jak najkrócej, najlepiej do obiadu. Stopniowo, w miarę jego adaptacji, można wydłużać czas pobytu. Wrzesień to czas oswajania się z nową sytuacją, dlatego ważne jest, aby proces ten przebiegał w indywidualnym tempie dostosowanym do potrzeb dziecka.
W jaki sposób przedszkole informuje rodziców o postępach dziecka?
Odpowiedź: Nauczyciele na bieżąco udzielają informacji o dziecku, dwa razy
w roku organizowane są dni otwarte podczas których przedstawiane są mocne strony i zauważone trudności dziecka, nauczyciele zapraszają na indywidualne spotkania. Z nauczycielem można skonsultować się równie przez aplikację INSO.
Co zabrać do przedszkola 1 września?
Odpowiedź: Na początku września należy zabrać:
– piżamkę podpisaną imieniem i pierwszą literą nazwiska dziecka,
– kapcie zapinane na rzepy, tenisówki podpisane inicjałami dziecka
(nie sandały i nie klapki),
– płaską poduszeczkę w poszewce oraz duży koc w pasującej do niego wymiarami poszwie (140x200cm lub 160x200cm), podpisane imieniem
i pierwszą literą nazwiska dziecka – z uwagi na reżim sanitarny pościel będzie raz w tygodniu wydawana rodzicom do prania,
– dużą paczkę chusteczek higienicznych wyciąganych (suchych) oraz chusteczek wilgotnych,
– komplet ubrań na zmianę: majtki, skarpetki, koszulkę, spodenki, spódniczkę
w podpisanym worku (nie w reklamówce) do zostawienia w szatni,
– „przytulankę”, która będzie stanowić „kawałek domu” i pomoże znieść rozstanie z rodzicami – rodzice zobowiązani są zadbać o regularne pranie
i dezynfekcję,
– wydrukowane ze strony internetowej przedszkola, wypełnione i podpisane przez rodziców wszystkie niezbędne zgody i upoważnienia – przyniesione pierwszego dnia,
– uśmiech i dobry humor.
Czy dzieci mogą przynosić swoje maskotki/zabawki?
Odpowiedź: Tak, to ważne, aby dziecko miało przy sobie coś swojego, co daje im poczucie bezpieczeństwa.
Kto może odbierać dziecko z przedszkola?
Odpowiedź: Dziecko może być odebrane z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych) lub osobę pełnoletnią upoważnioną przez rodziców.
Czy przedszkole działa w wakacje?
Odpowiedź: Zgodnie z przepisami przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. W wakacje przedszkole organizuje zajęcia przez 3 tygodnie. Na pozostałe 6 tygodni mogą Państwo zapisać dziecko do innego przedszkola. Zapisy na dyżur wakacyjny prowadzone są przy pomocy elektronicznego systemu zapisów.
Pytanie: Czy w przedszkolu są dni wolne od zajęć?
Odpowiedź: Tak, w przedszkolu są dni wolne od zajęć. Przedszkole jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy, takie jak święta państwowe. Ponadto, w okresie wakacyjnym przedszkole może być zamknięte na czas przerwy, która jest ustalana przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola oraz rady rodziców.
Jakie dokumenty przynieść na początku września?
Odpowiedź: Na początku września należy przynieść następujące dokumenty:
– Upoważnienia do odbioru dziecka przez osoby inne niż rodzice/opiekunowie prawni.
– Kartę Informacyjną Dziecka
– Ankietę o dziecku
– Oświadczenie Rodziców o opłatach za żywienie
– Zgody Rodziców
Dokumenty te będą dostępne do pobrania podczas dni adaptacyjnych. Można je także pobrać ze strony internetowej przedszkola, w zakładce „Dla Rodziców – Dokumenty dla Rodziców” https://p286.ursynow.warszawa.pl/
Gdzie obecnie szukać informacji przedszkolnych?
Odpowiedź: Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej https://p286.ursynow.warszawa.pl/ .